Вощина: що це таке, фото

Вощина — це листи з бджолиного воску з продавленными шестикутниками для швидкої відбудови стільників. Цей лист закріплюється на рамці, яка вставляється у вулик. Подібні пристосування дозволяють завантажити бджолину сім’ю і попередити роїння.

Вощина

Тому в бджільництві вощина – це не тільки величезний урожай меду, але і здоров’я бджолосімей. Від цього безпосередньо залежить дохід пасічника. Варто відзначити, що віск можна збирати у будь-який час року, у багатьох магазинах його міняють на напівфабрикат — листи з отворами.

Вощина: що це?

Вощина для бджіл виробляється на заводах з переробки воскової сировини. При цьому маса розплавляється і подається в барабан, що обертається. Після цього тонкий лист пропускається через вальці з нанесеним стільниковим малюнком. Деякі бджолярі можуть похвалитися тим, що вощину роблять самостійно. На деяких заводах застосовують электроспособ нанесення малюнка. Далі рулон ріжеться на шматки певного розміру.

Питання, що таке вощина не виникає у бджолярів, так як багато з них виготовляють листи власними руками. Це потрібно робити в розслабленому і спокійному стані, в цьому вам допоможе Ігор Вощинин. Він є автором спокійної музики. Іноді подібний товар виробляють шляхом штампування.

Саме пристосування нагадує величезну вафельницю з візерунком у формі шестигранників. На одну пластину заливається віск, а другий придавлюється. При цьому металеві частини преса охолоджуються водою. Таким чином, проштамповані аркуші не прилипають до форми.

Листи воску з рельєфом шестикутника застосовуються не тільки новачками, у яких немає суші. Досвідчені бджолярі нерідко застосовують такі хитрощі для запобігання роїння і збільшення валового кількості воску. Це відмінний спосіб економії надалі.

Своїми руками вощина може виготовлятися двома методами:

 • вальцями;
 • пресом.

Саморобні вальці для вощини являють собою два барабана з нанесеним малюнком сот. Через таке пристосування пропускається лист, і на ньому видавлюються денця. Деякі виготовляють вальці своїми руками для вощини, але в домашніх умовах доцільніше застосовувати прес.

Іноді бджолярами використовується вощина пластикова. Це лист з пластику з видавленими поглибленнями, які нагадують денця сот. Його часто використовують, щоб здійснити розширення гнізда вощиною. При цьому, як робити вощину, знають небагато. Бджолярі кажуть, що вощина «Горьковская» одна з найкращих. Пластикові стільники з обережністю набувають наші бджолярі. Вони вважають, що такий виріб небезпечно і може зіпсувати мед. Насправді це не так.

З чого роблять вощину?

Сировина – звичайний розтоплений бджолиний віск. Перед використанням такі листи покривають тонким шаром розтопленого воску.

На аркуші вощини видавлені шестигранники, це майбутні денця сот, в які комахи будуть відкладати яйця і збирати мед

Переваги штучної вощини:

 • не ламається;
 • служить близько 10 років;
 • на ній не заводяться мікроорганізми;
 • не потрібно проводити процес наващивания;
 • не деформується.
Це цікаво  Дезінфекція вуликів: коли проводити

На жаль, у нашій країні поки що рідко застосовується штучна вощина з пластику. Подібні товари з успіхом використовують в Америці, навіть деякі вітчизняні бджолярі замовляють пластикові вироби закордоном, адже у нас їх зовсім непросто знайти. Пластикова вощина, відгуки про яку все ж можна зустріти, рідко трапляється в звичайних магазинах.

Віск з відпрацьованих рамок можна зібрати шляхом обробки їх гарячою водою. З пластиковими виробами не потрібно наващивание рамок вощиною. Штучні листи з продавленными денцями використовують, застосовуючи розширення бджолиного гнізда навесні вощиною за Кашковскому.

Перед застосуванням пластикова вощина «Дадан» покривається воском. Використовують гарячого нанесення воску на пластикову вощину, яке здійснюють за допомогою пензля. Можна подивитися фото вощини, щоб дізнатися, як вона виглядає. Нагадує вона тонку напівпрозору плівку, яка починає прогинатися при нагріванні. Це цілком нормально, так і повинно бути.

Як в домашніх умовах зробити вощину

Існує безліч варіантів виготовлення цього матеріалу. Один з найпростіших — це виготовити «вафельницю». Для цього купується фабричний лист, причому бажано з пластику. Далі розтоплюється епоксидна смола і заливається в фабричний рифлений лист. Точно так само роблять з іншого боку. Щоб смола не розливалася, на краю аркуша приклеюють пластикові бортики. Виготовити цільний лист складно, тому проводять половинки, які потім склеюють.

Нерідко для виготовлення вальців застосовують силікон, який продається в будівельних магазинах. Для виготовлення лекала його наносять на фабричний лист для відбудови стільників і дають висохнути. Щоб лист легко відставало від форми, не потрібно його нічим змащувати. Досить підвести холодну воду до форм. Зазвичай висвердлюють отвори в вальцях для подачі води і трубки для відведення нагрітої рідини. У виробничих апаратах не завжди передбачено охолодження, тому багато бджолярі допрацьовують придбання.

Якщо у вас немає досвіду, то натягнути вощину вам допоможе курс «Бджільництво для початківців: весняні роботи» (відео). Для регулювання товщини листа необхідно занурити його в розтоплений віск, а потім у холодну воду. Потім повторіть процедуру до тих пір, поки не отримаєте полотно потрібної товщини.

Далі перейдіть листи через вальці, надаючи їм рельєф. Щоб листи не прилипали до вальців, необхідно знизити температуру виробництва. Зменшити нагрівання воску не можна, тому потрібно охолодити вальці. Це робиться шляхом подачі артезіанської холодної води у вальці.

Як зробити вощину своїми руками?

Коли смола охолоне, її знімають з листа. Вам може знадобитися верстат для вощини. Якщо на формах залишилися частинки воску, його видаляють шляхом занурення в гарячу воду. Тепер вам потрібно виготовити тонкий лист з воску. Для цього рівну дошку занурюють у розтоплене сировину ребром і чекають, коли маса затвердіє.

Зробити вощину своїми руками може кожен досвідчений бджоляр

Як правильно встановити вощину на рамку?

Шляхом занурення в теплу воду лист знімають і кладуть в пази епоксидної заготовки. Потім її стискають. Кріплять такі листи до рамок за допомогою нагрівання або паяльника. Як кріпити вощину до рамки? Відео покаже всі тонкощі процесу. Постановка вощини у вулик (відео стане в нагоді) не займе багато часу і сил.

Це цікаво  Як зробити відводок бджоли без матки

Зазвичай здійснюється постановка вощини навесні, коли комахи тільки готуються до весняного медозбору. Таким чином, всі комахи, в тому числі і молодняк, будуть зайняті роботою. У них не залишиться часу на роїння. Відмінною якістю відрізняється «Тамбовська» вощина, оптом її вигідніше купувати в магазинах. Непогану продукцію виробляє фірма «Вощина Білогір’я». При цьому розміри вощини можуть бути різними, такими, які вам необхідні.

Як роблять вощину, її вартість?

У багатьох виникає питання, скільки коштує вощина. Ціна цього корисного товару невисока і залежить від розміру рамки і вуликів. При цьому розміри вощини відрізняються, враховуйте це, замовляючи її через інтернет. Якщо ви вперше займаєтеся наващиванием, вам варто подивитися відео, як наващивать вощину на рамки.

Можна скористатися відеоматеріалами, які допоможуть новачку в складному працю. На тему, як натягнути вощину на рамку, відео існує дуже багато. Нерідко застосовують саморобні пристосування для закріплення вощини в пчелорамке. Це лекала, збиті з дощок, дозволяють рівне розмістити лист між дротом.

Пристосування для лиття вощини

Вальці – це барабан з наклеєними гранулами по формі сот. При натисканні на аркуш залишається характерний відбиток. Такий агрегат може бути ручним або механізованим, тобто працювати від двигуна. Нерідко застосовується вафельниця для вощини.

Цей ручний агрегат для рифлення вощини складається з двох пластин з характерним малюнком. Лист вкладається між пластинами і стискається. Тепер ви знаєте, як зробити самому вощину. Така форма для вощини не дозволить зайнятися її виробництвом на продаж. Вальці дозволять швидко надати восковому рулону з полотном характерний рельєф. Деякі майстри виготовляють верстат для вощини.

Скільки в 1 кг вощини аркушів?

На рамках дадановских в 1 кг вощини міститься 13-14 аркушів. Якщо це рамки шириною 230 мм, 19-21 лист. Крім того, може відрізнятися і товщина листа в залежності від типу рамок і вуликів. На заводах є технологічна інструкція, що описує якість продукту і його основні характеристики. Гарною якістю відрізняється вощина «Ведмідь».

Вага листів вощини залежить від розміру рамок і використовуваних вуликів

Деякі бджолярі вважають, що виготовляти подібні предмети недоцільно і невигідно. Тому простіше придбати вощину «Руську» (Тамбов), яка виробляється на заводі понад 100 років. При цьому на виробництві є своя лабораторія з контролю якості, що зводить до мінімуму отримання шлюбу.

Крім звичайної стандартної виготовляється трутневая вощина, яка відрізняється укріпленими стінками і великим розміром вічок. Її застосовують для боротьби з кліщем вароа, а також для збору меду та регулювання кількості трутнів у родині. Якщо ви займаєтеся бджільництвом, то, можливо, вам знадобиться обмін воску на вощину в Санкт-Петербурзі.

Свічки своїми руками

Дуже симпатично виглядають свічки з листів. Багато заводів заявляють: «Робимо вощину хорошої якості». Її сміливо беріть для виробництва свічок.

Для їх виготовлення береться бджолиний віск розтоплюється і на водяній бані. Далі необхідно підготувати фитильки і форми для свічок. Для розтоплення воску беріть виключно емальовану каструлю, так сировину не придбає сірий колір і не буде пригорати. Зверніть увагу, віск запалюється при температурі 180 °С.

Це цікаво  Зимові роботи на пасіці: підготовка

Після отримання рідкої маси вилийте її в форму. Не забудьте вставити гніт, виготовлений з бавовняних ниток. Тепер покладіть аркуш на стіл неподалік від плити і обмотайте їм отриману свічку. Цей лист прилипне, і виріб придбає характерний для сотень рельєф.

Який гніт підійде для свічки із вощини своїми руками?

Зазвичай використовується мотузка або бавовняні нитки, які сплітаються в щільний канатик. Не використовуйте капронових ниток. Можна не використовувати віск для виробництва свічки, досить скористатися листом.

З матеріалів вам знадобляться:

 • ножиці;
 • свічка або запальничка;
 • гніт;
 • силіконовий килимок.

Тепер вам потрібно трохи прогріти край воскового листка з відбитками сот. У цю канавку покладіть гніт. Тримайте свічку неподалік. Так, віск помалу плавитися, і ви будете поступово скручувати полотно. Не поспішайте, інакше ви можете поламати або порвати листок.

Товщина і довжина свічки залежать від вощини, розміри листа потрібно враховувати. Якщо використовується вощина «Нижегородка максимум», то вона розрахована на вулик дадан, відповідно, свічка вийде висока і з великим діаметром.

Чому бджоли гризуть вощину?

Це трапляється із-за того, що дріт покрита маслом або іншим жиром. Комахи просто обгризають цей жир зі струн.

Іноді комахи гризуть армуючий шар. Це відбувається, якщо застосовується армована вощина. Зазвичай всередину при її виробництві закладається тонкий дріт.

Щоб трудівниці перестали гризти дріт, обезжирьте її спиртом або звичайним самогоном

Доцільно застосовувати подібні пристосування, якщо перегонка нектару здійснюється в медогонках на високих оборотах. Це дозволяє не зламати стільники. Вощина в домашніх умовах армована виходить теж відмінної якості і мало чим відрізняється від заводської. Крім того, саморобна вощина набагато дешевше заводський. Але необхідний досвід, щоб виготовити якісні листи.

Як зберігати вощину?

Для цього вам необхідно сухе приміщення. Бажано не допускати перегріву вироби, так як віск плавиться, і листки деформуються навіть при незначному нагріванні. Варто зазначити, що для економії потрібно збирати кожен грам воску і здавати в магазини або міняти на аркуші з відбитками сот.

Перевага магазинного воску в тому, що на заводі все сировина піддається знезараженню. Тому в таких полотнах немає спор мікроорганізмів і кліщів. Якщо вам не вдалося без проблем повоскувати рамку і залишилися шматочки полотна, не засмучуйтеся, склейте їх розтопленим воском. Бджоли з задоволенням відбудовують таку мозаїку.

Чому матка не сіє в штучні листи з сотами?

Іноді матка вперто не хоче відкладати яйця в покупні полотна з осередками для відбудови стільників. Поцікавтеся у виробника, додає він у віск при перетопке парафін. Деякі види бджіл відчувають, що використаний не тільки бджолиний віск, але і штучний матеріал.

Таким чином, багато підприємців намагаються заощадити, але комах не проведеш. Такі стільники зазвичай заливаються медом, але королева яйця в них не відкладає. Якщо ви придбали подібний товар у звичайному магазині, віднесіть його назад. Швидше за все, його приймуть назад. Адже не тільки ваші бджоли не хочуть відкладати в них яйця.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *