Воскотопка своїми руками в домашніх умовах: види

У бджільництві дуже важливим пристроєм є воскотопка — пристосування, яке дозволяє виділити чистий віск з стільників. На сьогодні представлено досить багато моделей, деякі з них можна зробити своїми руками.

Воскотопка

Конструкція більшості воскотопок) досить проста, тому ними легко користуватися. Так, у побуті застосовується парова, сонячна, електрична воскотопка та інші вироби. В особливих випадках добути віск можна і без апарату.

Будь-який подібний прилад незалежно від конструкції має такі складові частини: корпус, кошик з рамками, посудина для накопичення воску, зовнішнє коритце. У деяких парових моделях присутній пароутворювач.

Види воскотопок)

Серед найбільш поширених засобів виділяють парову воскотопку і сонячну. Перша більш популярна, так як дозволяє отримати максимальну кількість сировини. Друга розглядається лише як допоміжне обладнання.

Воскотопка парова

Паровий апарат повинен складатися з бака і корпусного скриньки, які з’єднані шлангом. На дні корпусу є металева сітка, через яку тече розплавлений віск. Зверху все закривається кришкою. Збоку приєднується шланг для подачі пари. Краще всього для створення пари підійде саморобний парогенератор для воскотопки, оскільки новий купити досить дорого. Всередині ящик обладнується плічками, щоб було зручно розташовувати ящики. Чим більше їх, тим краще. Так, на пасіці широко поширені воскотопки на 12 рамок.

Використання апарату

Таким пристосуванням досить зручно користуватися на пасіці. Принцип його роботи наступний: перетворювальний бак заповнюється водою наполовину, а під ним розводять вогонь. Завдяки цьому виділяється пар, який подається в корпус для сот. Вони плавляться на чистий віск, який стікає через сітку на дно, а потім видаляється через кран.

Це цікаво  Інструкція з виготовлення вулика лежака на 24 рамки з кресленнями

Воскотопка парова своїми руками в домашніх умовах

Креслення паровий воскотопки

Звичайно, промислові моделі цього апарату існують і реалізуються. Так, на ринку відома високотемпературна воскотопка ОВТ «Меліса». Але принцип роботи настільки простий, що не становить праці з підручних матеріалів зробити свій агрегат, до того ж в інтернеті креслення на будь-який смак.

Рамкова воскотопка робиться з допомогою тена. Для цього беруть будь-яку прямокутну або круглу ємність з металу (ідеальний варіант — саморобна воскотопка з пральної машини, старого холодильника і т. д.), внизу якої закріплюють цей нагрівальний елемент. На дно ставлять рамку з сіткою в якості фільтра — ось і все необхідне для роботи цього пристрою.

Сонячна воскотопка

Креслення сонячної воскотопки

Сонячна, на відміну від теплової, використовує енергію сонця, тому має дещо іншу будову. Такий пристрій виготовляється дещо складніше, ніж, скажімо, воскотопка парова з холодильника. Тут потрібно взяти новий лист жерсті або інший матеріал і зробити з нього корпус, деко і спеціальне коритце для збору готового продукту.

Креслення кришки

Використання даного апарату

Промені сонця потрапляють на деко і гріють сировину аж до 70 градусів, що розтоплює його і очищає. На самому краю корпусу розміщена сітка, яка фільтрує чистий віск від забруднюючих продуктів. Щоб ефективність апарату була найбільш високою, арматура для воскотопки повинна бути зроблена так, щоб сонячні промені падали на раму під прямим кутом. Це дозволить отримати максимальну кількість очищеного продукту (до 5 кг зараз).

Як зробити воскотопку в домашніх умовах

Не варто думати, що якщо цей виріб потрібно робити самому з нуля, то це складний процес, що вимагає наявності креслень та величезного досвіду в бляшаному справі. Досить знайти зручний ящик з дерева, покрити його шматками скла і добре закріпити. Виріб фарбується і готове до використання.

Це цікаво  Як чистити вулик навесні

Інші способи створення аматорської воскотопки

Крім двох вищезазначених існують і інші види цього виробу:

  • відцентрова;
  • електрична;
  • саморобна з побутових приладів;
  • проста водяна баня.

Так, можна використовувати відцентровий апарат, що працює за принципом центрифуги. У ємність завантажуються пакети з сировиною. Після цього центрифуга розкручується, паралельно подається пар через парогенератор.

Сонячна воскотопка використовує енергію сонця

Також переробляють електричні прилади, що використовують замість сонячної електричну теплову енергію. Такий агрегат корисний, коли на вулиці недостатньо сонячних променів для отримання воску.

Серед пасічників досить популярні різні моделі, створені за допомогою інших побутових приладів. Так, робиться воскотопка з соковарки, холодильника, чайника. Для цього досить вибрати прилад, що має вигляд ємності і включає в себе який-небудь нагрівальний елемент. Найбільш простим і зручним є варіант воскотопки з соковарки. Це компактний і досить практичний агрегат.

Існує багато інших способів створення таких приладів, які можна побачити на відео, зустріти в літературі або побачити їх реалізацію на пасіці. Але можна обійтися і без цього пристосування. Досить лише використовувати водяну баню. Не дуже зручно, але просто і доступно.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *