Вулик Дадана-Блатта своїми руками: креслення

Хтось із бджолярів дотримується природного способу пасічникування, хто займається промисловим бджільництвом. Вулик Дадана-Блатта відноситься до промислового пасічникуванню, заснованому на принципі періодичного вилучення кормових запасів меду у бджіл. Конструкція і розміри вулика Дадан на 10 або 12 рамок такі, що бджоли, перебуваючи на рамках, висотою 300 мм і шириною 435 мм, починають готувати запаси на зиму на магазинних рамках (надставках), заввишки 145 мм і шириною 435 мм

Розміри вулика дадан

Після заповнення магазинних рамок вони прибираються, і далі кожен бджоляр використовує свій варіант роботи:

 1. Повний магазин прибирається, а на його місце встановлюється порожній, і бджоли його починають заповнювати.
 2. Між повним магазином і корпусом ставиться порожній корпус. Деякі бджолярі працюють тільки з корпусами, а деякі і з корпусами, і з магазинами.

За і проти

У вулика Дадана-Блатта багато і противників і прихильників. Як правило, виступають проти бджолярі-природознавці, які вважають, що вулик Дадан абсолютно непристосований для утримання бджіл в нашому кліматі з суворою зимою.

Як сказано вище, рамка має розміри 300х435 мм, розмір клубу – 250 мм, для зимових запасів залишається 50 мм. якби була магазинна рамка з медом, то запасів цілком би вистачило на шестимісячну зимівлю, але магазин бджоляр вилучає, запасів вистачить лише на три зимових місяці.

Прибравши магазини, бджолярі вирішують цю проблему по-різному: додають рамочки з медом і пергою або підгодовують бджіл цукровим сиропом або медовим тестом.

Підживлення буває недостатньо, тому будуються омшаники для зимівлі, у яких температура вища, ніж на вулиці. Щоб зігрітися, бджолам потрібно набагато менше медового корми, і цих 50 мм корму над клубом разом з лютневої підгодівлею вистачає, щоб дотягнути до весни.

Це цікаво  Чистотіл для бджіл: лікування і обробка

Ще одна проблема застосування дадановского вулика – перехід бджіл у роевое стан і виліт роїв. Відомий бджоляр А. В. Буткевич, активний прихильник дадановского вулика, в своїх працях по пасічникуванню зазначав, що у вулику такої конструкції уникнути роїння він не зміг, і в кінці періоду медозбору магазинні рамки були повні меду, але вулик був наполовину порожній.

Але, з іншого боку, вулик Дадан багатьом подобається, у нього є безліч прихильників. Він поширений на території колишнього СРСР, навіть в Прибалтиці. Так широко вулик Дадана-Блатта був впроваджений не тільки завдяки довоєнного постановою Міністерства сільського господарства, але і в силу того, що цей вулик досить простий у виготовленні і в пчеловождении.

Зручно використовувати вулик Дадана-Блатта на присадибній ділянці, коли є невелика кількість сімей. Всі роботи з догляду за бджолами виконувати нескладно, рамок трохи, утримання бджіл двухкорпусное. Прихильники дадановских вуликів вважають, що утримання бджіл у вуликах великого розміру ніяк не впливає на ройову активність бджіл.

Вулик Дадана-Блатта серед бджолярів, його застосовують, вважається зручним, теплим, функціональним. Починати роботу по пасічникуванню краще з застосування саме дадановского вулика. Детальніше конструкцію цього вулика можна розглянути на відео.

Історія створення вулика Дадана-Блатта

Ідея створення вулика належить Шарлю Дадану – французьким пасічнику-досліднику. Він розрахував на підставі власних спостережень, що матці для кладки 9 стільників, а сім’ї для кормових запасів необхідно 2 сота. Під час експерименту Дадан розглядав велику рамку, розмірами 475х460 мм.

Щоб забирати з вулика мед і не турбувати матку з розплодом, Дада «відрізав» медову частину рамки, при цьому з’явилося місце для 12-го сота. На практиці з’ясувалося, що така рамка Дадана довга і ту ділянку, де немає бджіл, покривається пліснявою. Тому Блатт (Швейцарія) ще більш удосконалив конструкцію рамки Дадана, відрізавши від неї сота частина, яку бджоли взимку не покривають.

Це цікаво  Зимові роботи на пасіці: підготовка

В результаті з’явилася рамка розміром 300х435 мм і полурамка для магазину 145х435 мм, причому якщо скласти дві магазинні надставки одна на іншу, то туди поміщається гніздова рамка. Так як конструкція вулика Дадана-Блатта не відповідала суворим зимовкам, то її доводилося постійно удосконалювати процес цей триває досі.

Як зробити вулик Дадана своїми руками

Креслення вулика Дадана-Блатта, а також його фото, можна знайти у величезній кількості в літературі, здебільшого в старій радянській. В даний час для виготовлення вулика застосовують, крім деревини, як в радянський час, ще й полістирол або пінопласт. Для того щоб зробити дадановский вулик своїми руками, найчастіше використовують сосну, а також листяні дерева (не осику).

Креслення вулика Дадана-Блатта

Складові частини конструкції вулика Дадана-Блатта (креслення):

 1. корпус 12-ти рамкового (можна 10-ти рамковий, але на думку досвідчених бджолярів краще всього використовувати 14-ти рамковий корпус, такі вулики вважаються найбільш зручними);
 2. рамка стандартна 300х435;
 3. магазин на рамку 145х435;
 4. простір над рамкою 10 мм;
 5. зазор під рамкою 25 мм;
 6. ширина бічних планок рамки 37 мм;
 7. зазор між стіною вулика і рамкою 7 мм

У підсумку, складаючи всі розмірні величини, ви отримуєте наступну конструкцію (для 12-ти рамкового вулика):

 • висота – 325 мм
 • ширина – 445 мм;
 • довжина – 450 мм;
 • магазин, висотою 165 мм

У передній стінці корпусу потрібно зробити отвір – льоток, його розміри 125х10 мм. В якості прилетной дошки використовується дно вулика, воно виступає спереду на 50 мм.

Необхідно зробити навіс, його висота – 120 мм. Навіс потрібен для утеплення вуликів, також простір навісу застосовується для пристрою годівниці. Дах, висотою 120 мм, плоска, односхилий і двосхилий, якщо вулики вивозяться на кочівлі, то робиться плаский дах.

Це цікаво  Підгодівля бджіл навесні цукровим сиропом: відео

Для того щоб збити корпус вулика або магазину, для виготовлення стінок вулика використовують шаблони. При виготовленні вулика своїми руками необхідно слідувати кресленням, дотримуватися стандартні розміри рамок і корпусу і допускати відхилення не більше 1-2 мм.

Іду основним стандартним розмірам і кресленням, ви можете виготовити вулик Дадана Блатта, але, як правило, кожен бджоляр вдосконалює конструкцію для власної зручності.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *