Вулик Прокоповича: фото

Петро Іванович Прокопович – уродженець Чернігівської області, відомий як людина, який винайшов перший розбірний вулик, вулик Прокоповича. Він народився в 1775 році в родині священнослужителя. Батько дав синові гарну освіту, але мрія бджоляра до кінця не збулася. Він хотів поступити у вищий навчальний заклад, але його забрали на службу. Із-за погіршення стану здоров’я, чоловік звільнився з армії і повернувся в рідне село.

Вулик Прокоповича

Він після повернення почав активно відбудовувати пасіку і зайнявся розробкою нового вулика. Справа в тому, що до його винаходу при видобутку меду з бочкообразных нерозбірних вуликів велика частина комах гинула. Відповідно, доводилося знову і знову вирощувати нових бджіл і отримувати мінімальний урожай.

Прокопович зайнявся винаходом нового вулика, який би дозволив добувати нектар без загибелі бджіл. І йому це вдалося. У 1814 році винайшов бджоляр вулик Прокоповича. Це перший прямокутний рамковий вулик, який можна було розбирати. Відповідно, тепер відпала необхідність вбивати комах. Розбірний вулик дозволяв безперешкодно проникати всередину і доглядати за трудівницями.

Передня стінка вулика складалася з чотирьох втулок. Саме до них кріпилися рамки. Крім того, Прокопович першим запропонував розділити матковий і трутневий відсіки. Він зауважив, що трутні часто поїдають «заборонений» мед, який їм вживати не можна. Це пристосування стало володіти своєрідною розділової ґратами, правда, виглядало трохи інакше, ніж зараз.

Складові частини вулика Прокоповича

  • дерев’яний каркас прямокутного перерізу;
  • магазин;
  • дощаті втулки;
  • розділова дошка.

Прокопович подселял бджіл вгору вулика. При цьому по мірі будівництва стільників і заповнення їх медом здійснювалось висування нижніх заслінок. Таким чином, бджоли поступово займали весь вулик. Під час головного хабар стільники з медом виймалися.

Це цікаво  Поїлка для бджіл своїми руками

Коли всі рамки були заповнені медом, Прокопович перевертав вулик догори ногами. Таким чином, бджоли, які раніше були внизу, виявлялися у верхній його частині. Тепер вони займалися заповненням магазину, який складався з висувних знімних втулок.

Звичайно, зараз вулик Прокоповича не використовують, так як в ньому знімалися тільки ті рамки, які перебували в магазині. Але саме цей бджоляр підштовхнув винахідників на створення нових і зручних вуликів. Втулковий рамковий вулик поклав кінець роебойной системі отримання меду. Це дозволило відродити бджільництво і зробити його прибутковим.

Але втулковий вулик не єдине досягнення Прокоповича. У той час на пасіку бджоляра потрапив гнилець. Чоловік розробив радикальну міру боротьби з цією недугою – перегін з голодуванням. Цей спосіб лікування бджіл досі використовується і вважається найбільш ефективним.

You May Also Like

Avatar

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *