Вулики з пінополіуретану (ППУ)

Вулики ППУ (пінополіуретанові) знайшли широке застосування в сучасному бджільництві. Їх легко обслуговувати, легко чистити, вони теплі і легкі, але досить дорогі.

Вулики ППУ

Застосування різних матеріалів для виготовлення вуликів

В історії бджільництва можна виділити дві протилежні категорії вуликів, відрізняються матеріалом, з якого вони виготовлені.

Перша категорія своїм корінням сягає глибоко в історію. Це вулики з натуральних матеріалів: дерев’яні колоди і борті, сапетки з лози, соломи, глиняні мазанки.

Друга категорія – це вулики з синтезованого матеріалу, такого як пінополістирол і пінополіуретан. Ці матеріали були отримані синтетичним шляхом у 70-х роках ХХ століття і знайшли широке застосування в якості утеплювачів в будівництві будинків для виготовлення меблів і для виробництва різних функціональних деталей в обробці.

Пінополістирол (ППС) та пінополіуретан (ППУ) завдяки своїй високій щільності, стійкості до дії багатьох агресивних середовищ зовнішнього середовища, легкості, низькій теплопровідності використовуються для виготовлення вуликів різних конструкцій.

Вулики ППУ (поліуретанові) і ППС (полістирольні) абсолютно не завдають шкоди людині і бджолам. Такі вулики вже застосовують для утримання бджіл в Німеччині (ППС), Фінляндії (ППС), Польщі (ППУ і ППС), Швеції (ППС і ППУ) вже більше третини століття.

Вулики з пінополіуретану

Ціна пінополіуретану досить висока, оскільки заводи по виробництву пінополіуретану в Росії можна перелічити на пальцях. Якщо міркувати примітивно, не вдаючись в технологію, то можна просто описати виробництво поліуретану: змішують два органічних компонента, полиол і поліізоціанат, і в результаті хімічного процесу утворюється тверде пінообразне речовина.

Пінополіуретан інертний до дії кислот і лугів, органічних розчинників та інших агресивних середовищ

При виготовленні вуликів з ППУ їх грунтують при формуванні і не фарбують, але це за бажанням. Взагалі, вони легко і добре фарбуються різними фарбами, навіть містять розчинники, не гризуться мишами, птиці ніяк не можуть їх пошкодити.

Це цікаво  Воскотопка парова своїми руками: креслення

Завдяки низькій теплопровідності поліуретану вулики добре зберігають тепло. Знову ж завдяки низькій теплопровідності на вулики, виготовлені з пінополіуретану, витрачається менше матеріалу, тому вони дуже легкі.

Особливості виробництва поліуретанових вуликів

  • Всі елементи для вуликів, виготовлених з поліуретану, суцільнолиті, тому корпус виходить дуже міцний і стійкий, при експлуатації не розгойдується і не розбовтується.
  • Для надійності стикування, щоб не було щілин, використовують фальци. Це сприяє малої прополисации між двома корпусами. При чищенні відбувається швидке відділення прополісу від стінок і дна корпусу, причому матеріал зовсім не пошкоджується.
  • Між корпусами передбачені щілини для вставки інструменту при розборі вулика.
  • Всі елементи вулика дуже міцні через пінополіуретану високої щільності — 140 кг/м3. Завдяки цій властивості матеріалу в них можна не застосовувати заставні вставки під рамки.

Російські бджолярі тільки починають застосовувати для утримання бджіл на пасіках вулики з ППУ, хоча вони з успіхом використовуються закордонними бджолярами вже кілька десятків років. Вулики з пінополіуретану легкі, міцні і надійні в експлуатації багато в чому завдяки сучасного синтетичного матеріалу.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *