Види бджіл: фото

На підрахунок всіх видів бджіл можна витратити день або два, адже в природі їх існує понад 20 тисяч. Є як чисті види, що мають належність до певного регіону, так і гібридні, здатні проживати на будь-якій території. Давайте розглянемо найбільш відомі з них.

Види бджіл

Найвідоміші види бджіл на пострадянському просторі

В СРСР найбільшу популярність отримали такі види:

  • середньоросійська порода,
  • карпатська порода,
  • кавказькі та українські степові бджоли.

Ці види найбільш ефективні для пасіки в Білорусії, Україні, Росії та інших країнах колишнього СРСР, але сучасні бджолярі віддають перевагу іншим видам працьовитих комах. Це пов’язано з доцільністю використання певного виду в умовах клімату того чи іншого регіону.

Популярні і непопулярні види бджіл для пасіки

Земляні

Один з видів земляних бджіл

Комахи цієї породи будують свої житла під землею, облаштовуючи підземні норки і тунелі, чисельність яких може перевищувати 100 штук. Комахи дуже люблять пісочний місцевості з мінімумом рослинності і вибирають для проживання соснові ліси. Земляна бджола не відокремлює своє потомство, за рахунок чого колонії можуть розтягуватися на пристойну відстань. Тільце земляний бджоли покрите волосками земельної відтінку.

Бакфастские

Ці комахи є гібридом, і визначити конкретний регіон їх проживання важко. Матки бакфастских бджіл дуже дорогі через значущих переваг породи.

Переваги бакфастских бджіл:

  1. відмінна родючість маток і швидке розмноження;
  2. стійкість до ряду паразитів, у тому числі до трахейному кліща;
  3. бджоли рояться і відрізняються миролюбним характером: жало в хід пускають вкрай рідко.
Це цікаво  Ліки для бджіл: основний набір

До недоліків породи варто віднести її нестійкість до низької температури. Закупівля бакфастского виду бджіл виправдовує себе тільки в південних регіонах, а в північних комахи просто вимруть.

Італійська порода

Матка італійської породи дуже плодюча і відкладає по 2,5 тисячі яєць на добу. Бджоли пофарбовані в золотистий колір. Їх батьківщиною є Італія. Порода вважається найвідомішою в світі, відрізняється стійкістю, що гарантує безперервну роботу на протязі всього сезону. До переваг цього виду слід віднести міцний імунітет і миролюбність.

Італія – країна тепла, тому слов’янські зими порода переносить дуже важко, що позначається на весняному розплоді.

Лісові бджоли

Середньоросійська темна лісова бджола

Проживання у лісі виробило у лісовій породи надзвичайний імунітет і стійкість до морозу. Їх імунітет протистоїть гнильцю і падевому токсикозу, а от від воскової молі комахи можуть постраждати.

Матки у породи плодовиті, в добу здатні відкласти більше 2 тисяч яєць, які перевищують їхню вагу. На початку весни сім’ї акумулюють свої сили, так як націлені на розмноження. Під час цвітіння гречки і липи вони докладають для збору нектару максимум зусиль.

Карликові

Ці комахи родом з Америки. Вони вважаються найменшими в світі, але це ніяк не впливає на працездатність комах: вони можуть переносити неймовірні тяжкості, природно, у зіставленні з їх масою тіла.

Для бджільництва карликовий вид непридатний, адже комахи – одиначки, що мають пристрасть до білим бур’янам молочаю. Проживають в ґрунті посушливих регіонів.

Африканські

Африканська порода непридатна для бджільництва – цей вид небезпечний для людини, він завдав шкоди багатьом людям в США. Бджоли-вбивці були завезені в Америку з Бразилії 50 років тому, але за цей час вони ще не встигли розгубити свою агресивність і отруйність.

Небезпека виду полягає в тому, що при найменшому замах на їх гніздо комахи будуть переслідувати жертву протягом 0,5-1 км.

Країнський

Цей вид комах непридатний для кочового бджільництва. Проживають вони в східній частині Альпійського регіону. Чим далі від Альп – тим темніше колір волосинок на тільце, а на кордоні з Німеччиною краинские бджоли пофарбовані в чорний відтінок.

В сотах виду практично відсутня прополіс, за рахунок цього стільники і мед мають приємний білосніжно-кремовий колір. Країнський бджола не агресивна, навіть після вилучення сот вона не летить і не нападає, а продовжує сидіти на стільниках.

Німецькі

Німецька порода схожа голландської, але комахи трохи світліше. У комах високий імунітет, низький рівень агресії, вони не мігрують у вуликах. Існує кілька різновидів німецьких бджіл, але їх поведінка схоже.

Це цікаво  Хлористий кобальт для бджіл: інструкція, застосування

Домашні бджоли

Домашні бджоли – це дуже поширений вид, здатний стати причиною сильної алергії. Домашніми називають приручених членів бджолиного сімейства, величина однієї сім’ї домашніх бджіл перевищує 80 тис. особин.

У них в ієрархії є матки, трутні і робочі бджоли, але вигляд не можна вважати ефективним для пасіки. Схильність до роїння і низька медоносність говорять самі за себе.

Башкирські

Башкирські бджоли можуть запечатати так, щоб кришечка і продукт пропускають повітря

Башкирська бджола – справжня легенда, справжній нащадок среднерусских комах. Вона в принципі не схильна до агресії, а її показники працьовитості перевищують всі попередні породи. Пасіки з цим видом бджіл встановлюють прямо біля жител бджолярів.

В доповнення до позитивних характеристик башкирського виду варто віднести високий імунітет і рекомендації науковців до проведення селекції.

Абхазькі

В Абхазії мед – це справжній хліб для місцевих жителів, тому в країні був виведений свій вид комах. Ходить легенда про те, що абхазькі бджоли нікого не кусають.

Росіяни

Російська бджола – загартований боєць, який не боїться ні спеки, ні морозу. Чудово адаптується в будь-якому кліматі. Матка має плодючістю, а робочі бджоли породи, здається, ніколи не втомлюються.

Мегрельская (грузинська) бджола

Деякі пасічники віддають перевагу цьому виду з-за активності комах. Вони миролюбні і дуже швидкі, що благотворно позначається на результаті їх роботи.

Поліські

Поліський вид – це українські комахи. Як і всі слов’янські породи, що відрізняються феєричної стійкістю до холодів. Крім цього, підкреслимо те, що медоносність сім’ї за один сезон не перевищує 70 кг.

Китайські

Китайська порода – це прямий родич індійських видів. Бджоли перспективні для промислового бджільництва з таких причин:

  1. вилітають на збір при температурі, близькій до нуля;
  2. ретельні в заготівлі перги, будівництві стільників, відкладанні воску і прополісу;
  3. працездатні комахи до неможливості;
  4. мале споживання власного меду.
Це цікаво  Багатокорпусні вулики своїми руками

З мінусів – невелика чисельність однієї сім’ї, часте роїння і нервозність, що утрудняє роботу пасічника. Свої запаси бджоли віддають «без скандалу».

Перські

Цей вид вважається підступним. За виглядом вони нагадують кавказьку породу, але їх характер багато «гонору». Непереносимість холодів робить зміст виду на пасіці неймовірно важким.

Яка порода бджіл сама медоносна?

Про медоносности порід можна сперечатися до нескінченності, але з 20 тисяч видів для певного регіону можна точно підібрати 5-6 підходящих. Величезне значення тут відіграє клімат регіону, наявність медоносів, тривалість сезону і кількість комах. На фото можна побачити різницю між зовнішнім виглядом різних порід комахи.

Правильно обрана для вашого регіону порода в комплекті з хорошим доглядом буде ефективною і принесе пасіці не тільки мед, але і прибуток.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *