Види вуликів для бджіл: фото

В даний час існує дві основні категорії вуликів. Це вулики, виготовлені з натуральних матеріалів і з матеріалів синтетичного походження.

Види вуликів для бджіл

Сучасні види вуликів для бджіл

Види вуликів з натуральних матеріалів

  • Багатокорпусний – це вертикальний вулик, складається з 5 або 7 корпусів, або трьох корпусів для личинок розплоду і чотирьох магазинів для меду.

Основні частини багатокорпусного вулика:

  1. Корпус, розміри 450/375/240 мм.
  2. Рамки, 10 штук, розміри 435/230 мм.
  3. Магазинна надставка, має розміри корпусу, висота її складає 145 мм, рамка для магазину менше – 435/155 мм. Складається з 8 рамок.
  4. Рамка вулика, збоку робиться 4 отвори для дроту для утримання стільників.
  5. Розділові грати. Це пристосування застосовується для поділу гнізда з розплодом і магазину. Через комірки решітки проходять робочі бджоли, але матка не може пройти, завдяки цьому в сотах чистий мед і немає личинок.
  • 12-рамковий — вертикальний вулик, складається з 12 рамок (435мм/300мм) і трьох магазинів для меду. Вулик невеликий, його обсягу не вистачає для личинок від плодовитої матки, тому ставлять зверху ще один корпус. У місцях багатого медозбору ставиться ще третій корпус або 4 магазину для меду.
  • Лежак — горизонтальний вулик, представляє собою довгий ящик, в який вміщається від 16 до 24 рамок. Гніздо розташовується в ньому горизонтально. 16-рамкові вулики призначаються тільки для однієї бджолосім’ї, а 20-24-рамкові лежаки вміщують дві сім’ї. Лежак рекомендують для роботи початківцям пасічникам з-за його простоти.
  • Вулики-касети. Такі вулики працюють за принципом комода, одна сім’я поміщається на рамках в одному ящику. При роботі з однієї пчелосемьей інші не турбуються. Робота з бджолами у форматі такого вулика мінімальна. Касетний вулик виготовляється з сосни, не фарбується, лише просочується воском. Стінки вулика дуже тонкі – 7 мм. Конструкція такого вулика допомагає уникнути розвитку і поширення захворювань бджіл.
  • Колоди. В. Ф. Шапкін в 1990 році розробив і впровадив вулик-колоду. Життя бджіл у колоді дуже близька до життя в природі. Це безконтактне бджільництво. Такий вулик складається з 5 ярусів, внутрішній діаметр його становить 30 см, завдяки цьому бджоли легше зігрівають вулик, що допомагає їм боротися з інфекціями, швидше розвиваються навесні. Колода проста при виготовленні та використанні, але для відкачування меду доводиться чекати довше. Швидше за все, можна буде збирати тільки на наступний рік, так як бджоли витрачають його на виготовлення воску.
Це цікаво  Вулик Озерова

Вулики синтетичні

У 70-х роках минулого століття почали випускати і застосовувати вулики пінополіуретанові (ППУ) і пінополістирольні (ППС).

Сучасні вулики з пінополіуретану

Вважається, що такі вулики абсолютно нешкідливі для людини і бджіл, так як матеріали для виготовлення їх щільні (100 кг/м3) і інертні до дії зовнішніх умов. Такі вулики використовуються у Німеччині, Фінляндії, Швеції, Польщі близько тридцяти років.

Корпусу вуликів ППУ і ППС жорсткі і міцні завдяки суцільнолитого виробництва. Для стикування використовуються фальци, завдяки цьому щілин між корпусами немає. Вулики ППУ і ППС добре фарбуються, їх легко експлуатувати, наприклад, завдяки фізичним властивостям матеріалу від корпусу легко відокремлюється прополіс.

Трохи з історії бортництва

Раніше вулики виготовляли з глини, з прутів, обмазаних глиною, з соломи, з коркового дерева, навіть з каменю. За часів Київської Русі існували вулики у вигляді видовбаних стовбурів дерев з дуплом — борті.

З пустотілої дерева виготовляли колоди або дуплянки. Там, де не було товстих дерев, хмизу або соломи плели кошики – сапетки. Щоб дістати з них мед, сапетки зламували або вирізали, що було дуже незручно.

Зараз кожен пасічник повинен зробити усвідомлений вибір, де зручніше містити бджіл, дерев’яних, синтетичних будиночках, або взагалі краще поринути в природу і залишити бджіл жити в колодах, займаючись безконтактним або ледачим бджільництвом.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *