З якої причини бджоли залишають вулик восени і більше не повертаються?

Кожен бджоляр знає, що восени потрібно ретельно підготувати пасіку до зимівлі, щоб весною бджоли стали збирати і виробляти мед у великих кількостях. Для будь-якого бджоляра здоров’я бджолиної сім’ї, турбота про неї і її будинку повинна бути на першому місці.

І все ж, навіть досвідчені бджолярі стикаються з такими проблемами, які не можуть пояснити і запобігти. Найважчими питаннями залишаються – чому бджоли відлітають з вуликів і чому вони масово гинуть.

Осінній зліт – що це?

З якої причини бджоли залишають вулик восени і більше не повертаються?

Осінній зліт виглядає дивним і навіть лякає. Нез’ясовні причини для людини роблять його особливо інтригуючим. Мало є бджолярів, у яких ніколи не траплялося раптового зльоту бджіл. Ще менше тих, у яких це відбувалося і вони на власні очі бачили, як це було. З тих небагатьох очевидців та їхніх розповідей стає очевидними кілька фактів:

 • бджоли залишають вулик тільки восени;
 • летять бджоли з вулика сильним тісним роєм і дуже стрімко;
 • найчастіше це відбувалося рано вранці, а то й ще вночі, перед світанком;
 • дуже рідко відбувалося повторне заселення вулика тими ж або іншими сім’ями.

Цікаво те, що після зльоту бджолиного рою у вулику залишається весь запас меду, а іноді навіть матка з личинками. Весь працю, нажитий роєм за літо, залишається недоторканим ні «втікачами», ні навіть «сусідами». Якщо вулик не турбувати, не переставляти на інше місце рамки з медом, то його навіть ніхто не чіпатиме, інші бджоли не розкрадуть його. Найчастіше в такий покинутий вулик не повертається сім’я втекла, а також неможливо заселити туди нову.

Чому так відбувається, намагаються розібратися і бджолярі та вчені. Передбачити скільки, коли і який саме вулик покинуть бджоли неможливо. Це може бути і 5% пасіки, а може і всі 70%. Локалізація таких пригод теж неоднозначна, подібне відбувається по всьому світу – від Росії до США.

Як бджоли готуються до осені?

Кінець літнього сезону медозбору завжди залежить від району. На півночі країни це відбувається раніше, на півдні – трохи довше і може тривати навіть до осені. Зауважити, що бджоли зібралися закінчувати свій сезон можна по деяких ознаках. Життя вулика змінюється ближче до осені і комахи ведуть себе трохи по-іншому, ніж зазвичай. Таким чином, вони готуються до зими:

 1. Бджоли закінчують останній збір річного нектару і починають проводити запас їжі на зиму для всієї родини.
 2. Оскільки роїння вже завершено і робота трутнів не знадобиться, то вони виганяють, в цілях економії харчування на зиму.
 3. Однією з ознак підготовки меду на зиму для бджолиного рою є перенесення його до верхньої частини рамки. А серединку звільняють для нових личинок, які стануть зрілими особами навесні.
 4. Сповільнюється процес відкладання нових личинок, хоч і не припиняється повністю.
 5. Охорона вулика посилюється, щоб інші родини не крали зимові припаси.
Це цікаво  Історія виникнення та основні технології бджільництва в Канаді

Причини осіннього зльоту

Багато бджоли до кінця літа гинуть. Але бджолярів більше турбує те, що несподівано увесь рій, звичайно самий сильний і здоровий, залишає вулик і більше до нього не повертається. У пошуках розгадки таємниці цього явища стали виділяти наступні причини подібної поведінки бджолиних сімей:

 • вулик встигає заразитися кліщем, від чого поступово заражаються різними хворобами всі бджоли. Можливо, таким раптовим виходом сім’я рятується від повного зараження і залишає свій будинок;
 • рясне годівля цукровим сиропом бджоли теж не переносять і щоб уникнути загибелі залишають несприятливий вулик з його господарем. Прикормлювати сиропом треба, але в міру і правильно. Якщо ж ви перекармливаете їх, то вони не справляються з його переробкою. Особливо погано сироп впливає на молоде покоління, яке ще не в силах його переробити;
 • бджолина сім’я також чутлива до віку і репродуктивної здатності матки. Якщо ви вчасно не замінили молодий, то до кінця літа стару матку, не здатну давати нове потомство, комахи покинуть;
 • однією з причин може бути і наявність підмору у вже запасеному на зиму меді. Якщо бджоляр вчасно не прибрав подібне, то бджоли полетять;
 • відсутність достатньої кількості медоносних рослин в околиці, погані умови збору і тривала погана погода протягом літа. Вся сім’я просто полетить шукати інше місце, щоб мати можливість забезпечити себе їжею на цілий рік;
 • використання пестицидів та іншої хімії в якості добрива для полів значно впливає на відлякування комах. Ці чутливі комахи будуть намагатися знайти квіти і рослини, здатні давати чистий нектар;
 • інфекції та різні захворювання, здатні вбити всю бджолину сім’ю;
 • наявність вишок стільникового зв’язку, використання різних електромагнітних видів зв’язку та різне електричне або магнітне вплив також здатне змінити комфорт вулика, чому бджоли просто втечуть з несприятливого житла, де загострюється електричне поле;
 • більшість дрібних незручностей за типом сильного протягу, перегрів вулика на сонці, наявність мишей, які турбують бджолину сім’ю та ін;
 • загальне ослаблення робочих особин, коли вони просто шукають іншу сім’ю, з якою вони можуть об’єднатися і стати більш сильним роєм. У такому випадку, вони можуть залишити звичний вулик і перелетіти в інший;
 • сильний запах фарби чи інших хімічних речовин, невдалий вибір матеріалу для побудови вулика також можуть відлякати бджолину сім’ю.
Це цікаво  Бджільництво для початківців своїми руками: з чого почати

Осінній догляд за пасікою

Кожен бджоляр, який піклується про бджолиних сім’ях, повинен допомогти їм підготуватися до зими і зробити такі обов’язкові дії:

 1. Спочатку потрібно провести ретельний огляд пасіки і кожного вулика. Адже тільки так можна виявити, чи все у них в порядку, знайти основні недоліки, почалися проблеми і вже заражені вулики.
 2. Якщо ви виявили слабкі сім’ї, то краще їх об’єднати і сформувати більш сильну. Робити це треба поступово і грамотно. При цьому годувати обидва вулика потрібно змішаним з медом обох. Таким чином, бджоли потроху звикають до нового запаху і з часом сприймають його як свій рідний. Тоді вже і нових бджіл вони сприймуть як з своєї сім’ї і легко з ними об’єднаються.
 3. При виявленні старої матки, нездатною давати нове потомство, слід ще в середині літа замінити її молодий особиною. Восени робити це вже пізно, а тому і протягом літа, слід періодично оглядати вулики, щоб вчасно провести заміну.
 4. В цілях турботи про те, щоб бджолина сім’я всю зиму мала, чим харчуватися, бджоляр повинен правильно провести подкорму. Зазвичай це робиться цукровим сиропом. Його приготування має бути точним і правильним, а також важливо розрахувати необхідну кількість сиропу для кожного вулика, щоб не перегодувати бджіл. Так, змішайте три частини цукру з двома частинами води. Спочатку вода доводиться до кипіння і тільки після цього в неї додають цукор. Весь сироп потрібно ретельно розмішати до повного розчинення цукру. Кип’ятити при цьому його не слід, інакше він може легко пригоріти. А такий сироп для бджіл вже буде зіпсованим. До готової суміші бажано ще додати оцтову есенцію із розрахунку 0,3 мл на 1 кілограм використаного цукру. І знову все перемішати. Таку підгодівлю потрібно дати бджолам ще до настання холодів, адже бджолам потрібно встигнути його переробити.
Це цікаво  Догляд за бджолами навесні після зимівлі

Є деякі правила, як провести осінню підгодівлю правильно:

 • на один вулик достатньо 4 – 5 літрів цукрового сиропу один раз;
 • бажано робити це у вечірній час;
 • підгодівлю завантажують в спеціальну дерев’яну годівницю, яку встановлюють над вуликом.

Обов’язково потрібно обробити вулики від хвороб і кліщів. Навіть якщо бджоли здорові, краще провести профілактику. З цією метою найчастіше використовують біпін, хоча є безліч різних засобів і рецептів, якими бджолярі обмінюються між собою. Убезпечити від хвороб, а значить і від подальшої загибелі або зльоту бджіл – першочергове завдання бджоляра.

Якщо ваші бджоли злетіли незалежно від проведених заходів, постарайтеся знайти загальну тенденцію і знайти причину такої поведінки. Слід оглянути покинуті вулики, можливо, вони мають різкий запах або виготовлені з іншого дерева, ніж ті, в яких бджоли залишилися. Тоді на майбутній рік ви будете вже знати причину і зможете її запобігти.

Додаткові поради бджолярам

Якщо ви дотримуєтеся всі правила і точно знаєте, що причина не у перелічених ситуаціях, тоді шукайте інформацію в наукових книгах і статтях. Сьогодні вчені до кінця ще не визначили всіх причин подібної поведінки бджіл.

Але ось що можна сказати точно, так це те, що на них певним чином, найчастіше негативним, впливає мобільна та інші види нової зв’язку. Якщо поруч з вашим пасікою встановлені вишки або електромагнітні лінії, то краще перенесіть її в інше місце.

Для забезпечення постійного правильного харчування бджіл, важливо врахувати і якість полів, з яких бджоли харчуються. Бажано мати свої власні поля, на яких ви будете знати, що росте, і чим вони удобрялись, щоб це не були генетично модифіковані рослини або шкідливі хімічні пестициди.

Будьте уважні до бджолиним сім’ям, їх життя, комфорту, харчування. Вивчайте спеціальну літературу про їх будову і життєдіяльності і тоді ви завжди будете вчасно реагувати на бджолині проблеми, запобігаючи відхід з вашої пасіки.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *