Заміна матки у вулику

Заміна матки у вулику – це необхідний захід, що сприяє посиленню бджолиних сімей і збільшення розплоду. Проводиться заміна 1 раз на 2 роки, у багатокорпусному вулику – 1 раз в рік.

Заміна матки у вулику

Навіщо проводиться заміна бджоломатки?

До другого року життя пчеломатка втрачає свою плідність. В деяких джерелах ми можемо зустріти інформацію про те, що матка спокійно живе і відкладає яйця протягом 3-4 років. Ніде не сказано, що молода особина в 95% переживає зиму, у бджоломатки після 2 років зимівля проходить благополучно в 60% випадків, а бджолина мама старше 3 років у 70% випадків гине.

human hair extensions ,
brazilian hair ,
lace front wigs ,
human-hair-wigs |
lacewigsbuy-human-hair-wigs |
divatress-wigs-human-hair |
platinumwigs-human-hair-wigs |
headcovers-wigs-human-hair-wigs |
besthairbuy-wigs |
sistawigs-human-hair-wigs |
hair extensions
brown and blonde hair
clip in extensions
hair color
curly hair extensions

Також після 2 років існування маткової особини можна зіткнутися з тим, що вона відкладає в трутневі яйця у величезних кількостях. Сім’я зі старою маткою, як не парадоксально, дає на 20% менше меду і слабшає.

Також причиною швидкої заміни будь матки (навіть наймолодшою) може стати горбатий розплід, який з’являється при відсутності обльоту або його короткому терміні. Горбатий розплід може з’явитися відразу або через місяць.

Третя і остання причина заміни материнської особини полягає в злих сім’ях. Бджолина мама передає комах свою генетику, а якщо у неї гнівливий вдачу, то вся родина буде такою. Відомі випадки, коли сім’ї бувають настільки злими, що до них підходити страшно.

Підводячи підсумок вищесказаного, робимо висновок: після зимівлі варто подбати про заміну маток ранньою весною, щоб вони могли підготувати сім’ю до медозбору, а вже в червні-липні розводити маток з хорошою генетикою і силою, спостерігаючи за стоянням і поведінкою кожної бджолосім’ї. Як проводиться ця процедура, можна подивитися на відео.

Це цікаво  Роботи на пасіці в квітні: що потрібно зробити

Як виконується заміна бджолиних маток: спосіб самосмены

Тиха заміна полягає в тому, що після старіння колишньої королеви бджоли створюють собі нову

Кілька десятків років тому на пасіках було помічено, що старих і непродуктивних маток сім’я здатна замінити самостійно. Самосмена проводиться у таких випадках:

 1. запах: стара бджолина мама відрізняється своїм запахом, який бджоли чують;
 2. слабкість, зниження інтенсивності і плодючості.

Тиха заміна матки закладена у комах в крові – це самозбереження і не більше того.

Існує кілька способів тихої заміни, давайте розглянемо найефективніші.

 • Спосіб перший: поділ сім’ї

Для цього способу вибирається 6 рамок з сушею і сім’я, яка поділяється на 2 приблизно рівні частини. Неважливо, в яку частину потрапить матка, важливо, щоб у кожній з частин був одноденний засів. Та частина, яка залишилася без матки, закладе її з наявних личинок, адже вони залишаться без королеви.

Через 16 днів з мисочки вийде нова материнська особина. Вичікують від 3 до 7 днів, поки сім’я звикне до неї і набере чинності, а потім 2 частини сім’ї об’єднують. У 99% нова бджолина мама вбиває стару.

 • Спосіб другий: штучне пошкодження старої особини

Другий спосіб полягає в тому, що бджоляр власноруч калічить стару матку, але не вбиває її. Далі, все відбувається просто: бджоли відчувають, що їх королева пошкоджена, нездатна до розмноження і вбивають її, а потім за 16 днів виводять нову маткову особину.

Інші способи посадки нової материнської особини у вулик

Крім тихої заміни, яка може проходити невдало, існує спосіб штучного створення маток

 • Посадка через клітинку і ковпачок

Для усвідомлення себе «сиротами» без мами бджолам необхідно не більше 2 годин, але для вірності можна почекати 12. Для втілення в життя цього способу варто діяти наступним чином:

 1. Взяти клітинку, знайти стару матку і посадити її «під замок».
 2. Варто почекати близько 2 годин, щоб клітинка просочилася запахом старої материнської особини, а потім зробити заміну: стару матку вилучити, а молоду посадити. Як би це жорстко не звучало, але на деяких пасіках старою маткою натирають клітинку, щоб вона напевно просочилася її запахом.
 3. Після всіх цих маніпуляцій клітку встановлюють на верхні межі, в самому центрі гнізда.
 4. Знову почекати 1-2 години і перевірити, чи годують нову материнську особину бджоли. Якщо так, то клітинка відкривається і все в порядку.
Це цікаво  Як і коли качають мед

Також можна заклеїти клітинку вощиною: бджоли, прийнявши особина, самі прогризуть для неї вихід.

Підсадка через ковпачок нічим не відрізняється від способу з клітинкою, толь бджоли прокладають собі до неї шлях крізь стільники. Біда в тому, що якщо нова особина не доведеться їм до душі, то вся сім’я з цікавістю спостерігатиме за її болісною смертю від голоду.

 • Метод струшування бджіл

За цим методом струшують бджіл на вічко або прямо у вулику, вони приходять в розгубленість і забувають про матці. На думку досвідчених пасічників, метод досить безглуздий: струшування бджіл не призводить до їх розгубленому станом, швидше злить, так і подмененную особина сім’я обчислить по запаху.

 • Ароматизація сім’ї та матки

Спосіб один з найефективніших: бджіл та їх майбутню маму обприскують водою з м’ятними краплями або краплями в чистому вигляді у вулику. Також можна використовувати подсахаренную воду, адже солодку матку комахи не вб’ють, а в процесі облизування звикнуть до неї.

 • Підсаджування бджіл до материнської особини

Як правило, для цього методу використовується порожній лей і м’ятні краплі. З вечора будиночок обприскують краплями, а з самого ранку формують відводок з молодих комах, ставлячи його поблизу сильної сім’ї. Ближче до вечора до отводку підселюють материнську особину у клітинці. Після першого обльоту матки і настання її родючості сім’ї об’єднують, видаляючи стару матку.

Цей спосіб дуже нагадує тиху заміну, адже при об’єднанні стару матку можна не видаляти: бджоли самі знайдуть її у вулику і знищать. У будь-якому випадку, сім’я отримає сильну матку, бджоли не турбуються, а сім’я зміцнюється.

 • Обсипання матки борошном і посадка на льоток

До безматочной сім’ї підсаджують материнську особину, попередньо накривши її ковпачком. Після ночі, проведеної з сім’єю, ковпачок з особи знімають, обсипають її простий борошном. Також можна посипати борошно на сусідні рамки. Цей метод був розміщений на форму бджільництва і його автор гарантує, що в 100% випадку бджоли приймають нову маму.

Це цікаво  Надранній обліт бджіл навесні

Посадка на льоток – це і зовсім дивний спосіб, який народився на форумах. Матку просто садять на льоток і направляють у бік входу у вулик. Через тиждень у вулику вже з’являються яєчка, а бджоли легко і просто визнають таку прийшла маму.

Як зрозуміти, що бджоли не прийняли матку?

Ознаки неприязні до нової матці проявляються в наступному:

 1. При посадці в клітинці бджоли атакують особина, намагаючись просунути в клітку жало. Бджоли налітають, просто атакуючи клітку так, що врятувати комаха неможливо.
 2. Сім’я не годує нову матку, не вбиває стару при тихій заміні.

Материнська особина збігає: як вчинити в цьому випадку?

Трапляється і так, що посаджена в нову сім’ю молода матка нервує і при зручному випадку просто збігає. У цьому випадку рекомендують помазати крила особини рідким медом: вона не зможе злетіти, а бджоли її самостійно почистять.

Ще рекомендують на 3-4 години помістити матку в кімнату з температурою не вище 6 °C, щоб вона стала малорухомої. Але ж комаха і може загинути, тому метод не вважається безпечним. Якщо матка все-таки полетіла, то відкрийте вулик на 15-20 хвилин, можливо, що вона ще повернеться. Слідкуйте за тим, щоб у вулик не проникли нахабні злодійки.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *