Земляні бджоли: види

Земляні бджоли — це дикий вид комах, які проживають в глибоких нірках під землею. Вони досить сильно відрізняються від медоносних. Їх житло — це підземна система норок, поєднана тунелями в один великий вулик. Стінки у нірках побудовані з розпушеним землі, скріпленої слиною, і додатково укріплені швидковисихаючим нектаром. Свої запаси меду бджоли зберігають у міні-коморках, розташованих у тупиках.

Земляні бджоли

Особливості земляних бджіл

 • Найчастіше земляні бджоли мають темне забарвлення з фіолетовим відблиском на крилах і чорної або коричнево-чорною головою.
 • Переважно мешкають під землею в піщаних ґрунтах або в земельних покривах з малою кількістю землі. Також їх можна часто зустріти в лісах.
 • Доросла особина досягає 1,5-1,8 см в довжину.
 • Самки на кілька міліметрів більше самців, але мало чим різняться, тому їх важко відрізнити.
 • На тільце самця є чорний пушок, а на щелепі — жовті плями.
 • Ніжки і пушок біля крил коричнево-рудого кольору.
 • Розплід з’являється всього за два тижні, а іноді і швидше.
 • Потомство або проживає зі всім роєм, тим самим постійно розширюючи межі вулика, або будує свій підземний вулик недалеко від материнського.
 • Основою сім’ї є матка. Вона перша освоює нову територію і створює колонію. Зазвичай в якості основи для нового житла використовується стара нора гризуна.
 • Також існують поодинокі види. Вони проживають в корі дерев.

Різновиди земляних бджіл

Існує багато різновидів земляних бджіл

Різновиди земляних бджіл:

 1. Номада – вид земляних бджіл, які зовні схожі на осу. Крім того, часто вони підкладають яйця в чужі бджолині норки. Їх личинки досить ненажерливі і можуть знищити бджолу-господиню, щоб з’їсти її нектар.
 2. Андрена кларкелла – цей вид збирає нектар з кульбаби, мати-й-мачухи і переносить його на волосках задніх лап. Зовні вони схожі на маленьких джмелів, мають червоний колір нижній частині задніх ніг. Самці без жала, стрункішою і трохи менше самок за розмірами. Також характерною відмінністю самок від самців є наявність вусиків у останніх.
 3. Шерстобиты не відносяться до видів, які самі можуть щось побудувати, тому нахабно займають чужі нори. Своє потомство вони вирощують у комірках, створених з ворсинок рослин.
 4. Галикт сфекодес — це невеликі бджоли оригінального яскраво-червоного або зеленого кольору. Тривалість життя цього виду відносно невелика. Самець гине восени в нірці, а ось самка живе до весни.
 5. Листорезы (мегахилы) — дуже цікавий вид, який має великі міцні щелепи. Як і шерстобиты, живуть в чужих норах. Завдяки своїм щелеп вони ріжуть листя на частини, вирізають у них отвори. Можуть листком закрити вхід в нору.
 6. Длинноусая бджола збирає нектар переважно з бобових сортів рослин. Цікавим фактом є те, що у цього виду в одному гнізді мешкають одразу дві самки.
 7. Меллитиды, як і длинноусые бджоли збирають нектар з бобових, а також з складноцвітих рослин.
Це цікаво  Окситетрацикліну гідрохлорид для бджіл: спосіб застосування

Дії при укусі земляний бджоли

Земляні бджоли переважно миролюбні і не зачеплять вас, якщо ви не потривожите їх колонію. Укус бджоли є небезпечним, так як в їх складі отрути є гістамін, який може викликати негайну алергічну реакцію. Він може спровокувати запалення м’яких тканин і спазм м’язів. Тому потрібно відразу ж вийняти жало і обробити рану противогистаминным препаратом у будь-якій формі, особливо якщо ви є алергіком!

Якщо такого препарату у вас під рукою немає, то можна протерти місце укусу і докласти розчин цукру або прохолодний компрес. Вживати спиртовмісні речовини суворо заборонено, інакше ви можете отримати сильне отруєння.

Алергія саме на земляних бджіл є всього у 2% населення, але своїм життям ризикувати не варто. Якщо у вас є підозри, що ви потрапляєте в ці відсотки, негайно зверніться до лікаря!

Земляні бджоли вважаються рідкісним видом. Незважаючи на це, часто їх вважають шкідниками і намагаються позбавитися від них. Багато видів земляних бджіл селяться поряд цілими колоніями, які швидко розростаються в своїх розмірах і займають значну площу. Розглянемо основні методи боротьби з ними, це потоп і використання отрути.

Колонію можна швидко затопити, наливши в отвір їхні нірки окропу. Важливо врахувати, що в цьому випадку вам одночасно знадобиться велика кількість гарячої води, так як потрібно затопити всі можливі ходи в норі. При використанні цього способу можуть залишитися вижили екземпляри, які заново відродять колонію на тому ж місці.

Більш ефективним і менш витратним за зусиллям способом є отруєння земляних бджіл отрутою. Спочатку їх паралізують з допомогою диму, а потім в нору засипають або заливають отрута і руйнують вхід.

Це цікаво  Інструкція по застосуванню препарату Ковитсан для підгодівлі бджіл

Важливо пам’ятати, що в будь-якому випадку всі операції потрібно проводити тільки в захисному костюмі! І постарайтеся без крайньої необхідності не знищувати цих бджіл, все ж зараз вони вважаються досить рідкісним видом.

You May Also Like

About the Author: pasichnyk

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *